Rubriky
Nesmrtelnost chrousta Zajímavosti

Vzpomínka na vyhnání Němců

Názory na odsun Němců z Československa po roce 1945 se velmi různí. Cenným příspěvkem v této problematice může být i osobní svědectví tehdejší doby a jeden z pohledů na poválečné události v naší zemi.

Vladimír Ledrer si na odsun Němců dobře pamatuje, bylo mu 16 let. Říká, že to byla nešťastná doba. Němci, kteří dřeli na neúrodných polích Šumavy, museli odejít z domova jen s malým zavazadlem. S Hitlerovým režimem neměli často nic společného, a ačkoli jejich vlastí byla země, která stála po válce na straně vítězů, oni byli poraženými a trestanými.

Pan Ledrer vzpomíná, jaké názory na odsun slyšel v té době. Učitel Kořínek na střední zemědělské škole v Čáslavi tehdy podal svým studentům velice zajímavé vysvětlení, které není příliš známo. Kořínek měl zkušenosti ze sovětského Ruska, věděl o tom, že Sověti posílali nejschopnější rolníky na Sibiř, aby tím usnadnili sjednocování zemědělství. U nás využili komunisti výsledku války a poválečná nenávist k Němcům jim posloužila ke stejnému účelu. Tím, že ubylo mnoho obyvatel, vzniklo velké množství neobdělávaných polí a prázdných domů a zemědělských usedlostí. Jejich následné znovuosidlování zejména nemajetnými dělníky způsobilo úbytek pracovních sil větším statkům a ty byly díky tomu snadněji přinuceny ke vstupu do JZD.

V Husinci, těsně u sudetských hranic, kde hospodařil právě pan Ledrer, byl vliv odsunu Němců dobře patrný. I z jejich statku odešel kočí, který tam pracoval jako deputátník. Na statku tak ubyla pracovní síla a pan Ledrer musel zastávat jeho práci sám, až pak byl čas chodit do školy. Nebyl zdaleka jediným takovým studentem a zemědělská škola proto absence tolerovala. Kočí šel jako mnozí zabírat opuštěné německé usedlosti.

Z Československa ubyly asi 3 miliony obyvatel a hospodářství v Sudetech bylo takřka zničeno. Nově příchozí obyvatelé neměli zkušenosti s vedením hospodářství, což také usnadňovalo vznik tamních družstev. Úbytek obyvatel následoval i po znovuosidlování a na území dnešního Česka zaniklo po roce 1945 asi tři tisíce obcí. I pan Ledrer se nakonec odstěhoval ze svého husineckého statku, ten byl zabrán zemědělským družstvem, které však během několika let zkrachovalo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..