Korupce poslanců je legální

Nejvyšší soud rozhodl, že bývalí poslanci Tluchoř a Šnajdr nemohou být trestáni za možné přijetí úplatku. Ústava jim zaručuje beztrestnost „za projevy učiněné v Poslanecké sněmovně“. Mohou si tak (podle Nejvyššího soudu) chodit do sněmovny vyřídit své úplatky, vydírání nebo třeba vyhrožování. To musíme pro tentokrát strpět. Jenomže očividné úplatky, tedy dobře placené posty u ČEZu a ČD, fakticky přijali bývalí poslanci právě až po ukončení jejich poslaneckých funkcí. Pokud se na úplatku tedy domluvili ve Sněmovně, bylo to (jak se bohužel zdá) legální. Přijali ho však jako obyčejní občané, a to už je trestné.

http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-60260320-fuksa-tluchor-a-snajdr-uz-jsou-z-vezeni-venku-istvan-stahuje-zadost-o-vydani-necase

http://www.psp.cz/docs/laws/constitution.html

Důvěra a politická kultura

Obraz politické kultury

Obraz politické kultury

Obraz české politiky není hezký již dlouho, situaci ale rozhodně nezlepšila současná aféra kolem premiéra Nečase. Ten byl nucen rezignovat na svou funkci. Zahraniční deníky nás označují za banánovou republiku. Není divu.

Ze zpravodajství se dovídáme postupně odhalené části skládačky, kterou můžeme shrnout: Premiér nechal sledovat svou manželku prostřednictvím své milenky, za použití Vojenského zpravodajství. Sekretářka předsedy vlády řídí Vojenské zpravodajství. Generálové AČR se bojí odporovat jedné úřednici a sledují manželku premiéra. Stát má rozvědku, která ani sama neví, že je sledována. Její velitelé netuší, že budou zatčeni, zatímco vůdci mafie to ví předem a užívají si na připravených jachtách na Jadranu. Policie zabavuje kila zlata a stovky milionů ukryté v bankovních schránkách. Část sněmovny již úřaduje z vězení. Premiér tvrdí, že uplácet pomocí lukrativních pozic není nic špatného.

Takové chování státních představitelů je nepochybně špatné, mělo by však být postihováno nejvyššími možnými tresty. Největší škody totiž nejsou materiální, ale společenské. V krátkých intervalech mezi jednotlivými aférami nemají lidé šanci nabýt špetky důvěry v politiky a tedy i ve stát. Často se proto můžeme setkat s názory blízkými anarchizmu, zejména u mladých lidí. Neplatit daně se ale často jeví jako jediné řešení v takto fungujícím státu i pro podnikatele nebo živnostníky. Lidé nechtějí být spojeni se státem a vnímají ho jako svého nepřítele. Politici pak marně přemýšlejí nad mechanizmy, které by zajistily odvody daní a konec zadlužování státu. Hlavním předpokladem je ale důvěra občanů ve stát. Ta se však stále snižuje – je-li to vůbec ještě možné.

Klub Transparency International

Zaplaťte nepoctivým manažerům jízdenku na Pankrác.

To vám vzkazuje Transparency International. Má totiž významný podíl na odhalení tunelování v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Pomozte rozkrýt plýtvání veřejnými penězi. Staňte se členem Klubu Transparency International. Členem se může stát jednotlivec nebo firma, třeba ta, ve které pracujete.


www.transparency.cz/klub

Zrušení anonymních akcií neprošlo Senátem

Návrh zákona o některých opatřeních ke zvýšení transparentnosti akciových společností a o změně dalších zákonů ve středu zamítl Senát. Pozměňovací návrh vypadá spíš jako šaškárna, aby se nenaštval volič. Skočíme jim na to?

Ekonom Jiří Skuhrovec z Centra aplikované ekonomie, člen odborné skupiny k anonymnímu vlastnictví při Rekonstrukci státu o tom řekl: „Zrušením anonymních akcií mohli dnes senátoři jasně zmenšit prostor pro korupci. Pokud chtěli řešit i další problémy související s nejasným vlastnictvím dodavatelů veřejných zakázek, mohli tak učinit v samostatném návrhu. Takto v lepším případě zbrzdili dobře napsanou novelu o další měsíce, v horším případě ji torpédovali“.

Přečtěte si o tom třeba na blogu Pavla France. Výsledek hlasování najdete na webu www.senat.cz.