Rubriky
Nesmrtelnost chrousta Zajímavosti

Vzpomínka na vyhnání Němců

Názory na odsun Němců z Československa po roce 1945 se velmi různí. Cenným příspěvkem v této problematice může být i osobní svědectví tehdejší doby a jeden z pohledů na poválečné události v naší zemi.

Vladimír Ledrer si na odsun Němců dobře pamatuje, bylo mu 16 let. Říká, že to byla nešťastná doba. Němci, kteří dřeli na neúrodných polích Šumavy, museli odejít z domova jen s malým zavazadlem. S Hitlerovým režimem neměli často nic společného, a ačkoli jejich vlastí byla země, která stála po válce na straně vítězů, oni byli poraženými a trestanými.

Pan Ledrer vzpomíná, jaké názory na odsun slyšel v té době. Učitel Kořínek na střední zemědělské škole v Čáslavi tehdy podal svým studentům velice zajímavé vysvětlení, které není příliš známo. Kořínek měl zkušenosti ze sovětského Ruska, věděl o tom, že Sověti posílali nejschopnější rolníky na Sibiř, aby tím usnadnili sjednocování zemědělství. U nás využili komunisti výsledku války a poválečná nenávist k Němcům jim posloužila ke stejnému účelu. Tím, že ubylo mnoho obyvatel, vzniklo velké množství neobdělávaných polí a prázdných domů a zemědělských usedlostí. Jejich následné znovuosidlování zejména nemajetnými dělníky způsobilo úbytek pracovních sil větším statkům a ty byly díky tomu snadněji přinuceny ke vstupu do JZD.

V Husinci, těsně u sudetských hranic, kde hospodařil právě pan Ledrer, byl vliv odsunu Němců dobře patrný. I z jejich statku odešel kočí, který tam pracoval jako deputátník. Na statku tak ubyla pracovní síla a pan Ledrer musel zastávat jeho práci sám, až pak byl čas chodit do školy. Nebyl zdaleka jediným takovým studentem a zemědělská škola proto absence tolerovala. Kočí šel jako mnozí zabírat opuštěné německé usedlosti.

Z Československa ubyly asi 3 miliony obyvatel a hospodářství v Sudetech bylo takřka zničeno. Nově příchozí obyvatelé neměli zkušenosti s vedením hospodářství, což také usnadňovalo vznik tamních družstev. Úbytek obyvatel následoval i po znovuosidlování a na území dnešního Česka zaniklo po roce 1945 asi tři tisíce obcí. I pan Ledrer se nakonec odstěhoval ze svého husineckého statku, ten byl zabrán zemědělským družstvem, které však během několika let zkrachovalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..