Rubriky
Nesmrtelnost chrousta Zajímavosti

Pravda je jenom jedna

Často se setkávám s názory, že pravda závisí na úhlu pohledu, někdo že má svou pravdu a že neexistuje jen jediná pravda. Není tomu tak. Pravda je jenom jedna. Zkusíme si to ukázat na příkladech.

Pokud by se někdo ptal, jakou mám barvu očí, pravdivá odpověď je jenom jedna: hnědé. Mohu to ověřit a nemůže existovat nějaká jiná současně existující varianta pravdy.

A stejné je to s úplně všemi ostatními otázkami. Pokud se ptáte na pravdu, existuje jen jediná možnost. Ať už se ptáte na jednoduchou věc, nebo na komplikovanou problematiku jako je válka v Sýrii, vražda agenta Skripala nebo americká Obamacare, vždycky je jen jediná pravda. Skutečnost, realita nemá více verzí.

Když někdo zpochybňuje, že je možné vyvracet dezinformace, tvrdí vlastně, že vůbec nelze poznat skutečnost. Ačkoli na poznávání skutečnosti je založena veškerá věda v celé své dnes ohromné šíři. Pravdu je možné poznat, i když je to někdy těžké.

Úhel pohledu, názor, domněnka, to už není pravda, ale subjektivní postoj. A každý tento názor je možné obhájit nebo vyvrátit pomocí dalšího pravdivého tvrzení. A to už je argumentace, která je dobrá jedině pokud se zakládá na pravdě. Na té jediné pravdě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..