Rubriky
Nesmrtelnost chrousta Zajímavosti

U nás chodí také Santa Claus

Svatý Mikuláš z Myry dává třem strádajícím dívkám zlato, aby se mohly vdát. Jejich otec mu děkuje.Poslední dobou se často setkávám s bojovníky proti Santa Clausovi. Že prý u nás dárky nosí Ježíšek. To je sice pravda, ale naděluje tu i Santa – tedy česky řečeno Mikuláš. Svatý Mikuláš, neboli Saint Nicholas, neboli Santa Claus u nás chodí každoročně spolu s anděly a čerty a naděluje dětem dobroty. Nenosí sice obleček od Coca-Coly a naděluje ještě před Vánocemi, tedy v noci z 5. na 6. prosince, asi aby potom stačil obejít i děti za oceánem.

Svatý Mikuláš ovšem není z žádné pohádky. Byl to řecký biskup v Malé Asii. Podle legendy pomohl třem dcerám zchudlého šlechtice. Vhodil každé oknem sáček se zlaťáky, a pomohl jim z tíživé situace. Jinak by se nemohly vdát a staly by se nevěstkami. Na tom je pak založena tradice mikulášské nadílky u nás i v jiných zemích.

Tradici dárků od Ježíška šířil už německý náboženský reformátor Martin Luther, který viděl ve sv. Mikuláši kult světce, zároveň zpochybňoval církevní hierarchii a papežství. Pro návrat k víře v Ježíše propagoval právě nadělování Ježíškovo. Mikulášskou tradici se mu však vymýtit nepodařilo, a tak máme dárky dvakrát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..