Internetová média

https://docs.google.com/document/d/10cilfdBUrpl4KBRbG_oAQ3y66vESSNOJc4451PON-PE/edit

ČT24

Český rozhlas

iHNed

Respekt

Alktuálně.cz

iDnes

Novinky

Super

Blesk

Haló noviny

 

Echo24

Parlamentní listy

Česká pozice

Britské listy

Golobe

Aeronet

 

 

Nejdražší látky vůbec

# 16 – Šafrán – 11 $/gram
# 15 – Zlato – 56 $/gram
# 14 – Rhodium – 58 $/gram
# 13 – Platina – 60 $/gram
# 12 – Metamfetamin – 100 $/gram
# 11 – Roh nosorožce – 110 $/gram
# 10 – Heroin – 130 $/gram
# 09 – Kokain – 215 $/gram
# 08 – LSD (Diethylamid kyseliny lysergové) – 3 000 $/gram
# 07 – Plutonium – 4 000 $/gram
# 06 – Painit – 9 000 $/gram
# 05 – Taaffeit – asi 20 000 $/gram
# 04 – Tritium – 30 000 $/gram
# 03 – Diamant – 55 000 $/gram
# 02 – Kalifornium 252 – 27 000 000 $/gram
# 01 – Antihmota – 6,25 bilionu $/gram

Zdroj: ScienceDumb

Šperky Jida Moda

Originální šperky z dílny Jida Moda se objevily na trhu poměrně nedávno. Přestože se zatím její jméno nedostalo do povědomí široké veřejnosti, o její moderní šperky a doplňky je velký zájem. Kreativní, svěží a mladé – tak působí šperky, které jsou zajímavé především díky své neobvyklé, moderní barevnosti, textuře a tvarům.

   

Pro dosažení exkluzivního a výjimečného designu využívá především polymerové hmoty (např. Fimo), ale i nejrůznější drátky, korálky a textil. K tvorbě šperku jsou vybírány ty nejkvalitnější komponenty, ať už se jedná o výběr a kombinaci vhodných polymerových hmot a dalších prvků. Každý náramek, náhrdelník nebo třeba brož je výsledkem trpělivé práce a řady experimentů s materiály a technikami jejich zpracování. Precizní zpracování dává vyniknout progresivnímu designu, který snoubí vlivy moderní tvorby, ale i přírodních motivů. Velký důraz je kladen na soulad barev, časté jsou moderní kombinace a mladá, energická a svěží barevnost.

Jida Moda je novou značkou, která si rychle našla své místo na trhu se šperky. Zabývá se ale také módním designem textilu. Svou práci prezentuje na webu Fler.cz, lepší ceny ale nabízí na své stránce Jida Moda na Facebooku.

Křest knihy Václava Čtveráka v Ústí nad Labem!

Přijďte na netradiční večer plný všeho do čajovny U Vysmátý žáby v Ústí nad Labem 9. 4. v 19 hodin. Hlavním bodem programu bude křest nové knihy Václava Čtveráka. Večer vás svými písněmi potěší Lukáš Trněný, básněmi duši pohladí Lucie Barešová, svou sbírku „pindíků“ představí Patrik Linhart a zbytek večera zpříjemní ještě mnoho dalších.

Anglické slovní hry

Spelling Bee
difficulty level:
score: -
please wait…
 
spell the word:


Match Up

Match each word in the left column with its synonym on the right. When finished, click Answer to see the results. Good luck!


 
Hangman

U nás chodí také Santa Claus

Svatý Mikuláš z Myry dává třem strádajícím dívkám zlato, aby se mohly vdát. Jejich otec mu děkuje.Poslední dobou se často setkávám s bojovníky proti Santa Clausovi. Že prý u nás dárky nosí Ježíšek. To je sice pravda, ale naděluje tu i Santa – tedy česky řečeno Mikuláš. Svatý Mikuláš, neboli Saint Nicholas, neboli Santa Claus u nás chodí každoročně spolu s anděly a čerty a naděluje dětem dobroty. Nenosí sice obleček od Coca-Coly a naděluje ještě před Vánocemi, tedy v noci z 5. na 6. prosince, asi aby potom stačil obejít i děti za oceánem.

Svatý Mikuláš ovšem není z žádné pohádky. Byl to řecký biskup v Malé Asii. Podle legendy pomohl třem dcerám zchudlého šlechtice. Vhodil každé oknem sáček se zlaťáky, a pomohl jim z tíživé situace. Jinak by se nemohly vdát a staly by se nevěstkami. Na tom je pak založena tradice mikulášské nadílky u nás i v jiných zemích.

Tradici dárků od Ježíška šířil už německý náboženský reformátor Martin Luther, který viděl ve sv. Mikuláši kult světce, zároveň zpochybňoval církevní hierarchii a papežství. Pro návrat k víře v Ježíše propagoval právě nadělování Ježíškovo. Mikulášskou tradici se mu však vymýtit nepodařilo, a tak máme dárky dvakrát.